4

Ce a înţeles românul din Superbowl

Pfuaaai! Isterie mare zilele trecute până azi! Superbowl pe toate gardurile! Şi-am zis că no, îi musai să mă uit şi eu, că tot mă dau rotund şi la figurat că gândesc în afara cutiei.
Aşa că aseară m-am luat trântă cu Moş Ene, ca-n vremurile când singurele mele griji erau dozele de bere din frigider, ca să văd de ce-i evenimentul ăla cel care face cea mai mare vânzare, după Thanksgiving Day. Ziua aia în care taie ei curcanu’.

Pe la 4 şi ceva am adormit. Adică pe la jumătatea reprizei cu numărul doi. 1 – 0 pentru Ene în etapa de săptămâna asta. Dar a fost suficient să înţeleg că Superbowl e o sărbătoare naţională în SUA şi că:

• Mutu s-ar fi simțit pe terenul ăla excesiv de marcat ca-n Paradisul Prafurilor.
  • Îţi dispare complexul de grăsime acumulată de sărbători la 15 minute după ce i-ai văzut pe ăia de pe teren. Rămâne totuşi ăla care priveşte 100 de metrii în 4 secunde performanţă care n-o să o egalezi în vecii vecilor amin! indiferent de greutate.
  • Dacă ai un fundaș de ăla acasă, n-ai nicio scuză că nu ți-ai arat pământul.
  • Smărăndescu, Moartea din Carpați și Moșu fac cât un jucător din NFL.
  • E un joc plin de trânte. Dar ce trânte! Şi tot Hollywoodul și Casa Albă merg să le vadă.
  • În pauzele meciului se bagă-n capul privitorului de TV cultură sportivă. În pauzele publicitare televiziunile fac bani de nu poţi pronunţa suma totală.
  • În pauza dintre reprize se face pe gazon un superconcert de 10 minute, nu o dezbatere în studio despre o posibilă figură frumoasă făcută de gazde sau oaspeţi.
  • Comentatorii au coerență încât înveţi care-s regulile jocului. În timpul F1, de la Miky Alexandrescu memorezi cum face pisica lui Michael Schumacher.
  • Touchdown sună mai bine ca Goooooooooooooool. Deși amândouă pot duce cu gândul la reuşită sau… acolo “jos”.
  • Ultimul lucru la care se gândesc arbitrii e o brichetă.
  • Regizorul de platou clar n-o făcut facultatea la secţia de jurnalism din Cluj.
  • Nici unu dintre cei aproximativ 100.000 de spectatori nu spărgeau semințe.